Pěkný den všem! Než vám začneme představovat posily pro sezónu 2019, rádi bychom vám představili hráče, který za loňskou sezónu obdržel titul Nováček roku – Jaroslav Ulica. Skvělý kicker a wide receiver, který minulou sezónu potvrdil kopem 25 touchdownů a skóroval díky 4 fieldgólům, z nichž nejdelší byl 46 yardů.


Ahoj Jardo, prozraď nám, kdo je nováčkem roku?

Je mi 31 let a narodil jsem se v Přerově. I když na nováčka roku nemám úplně věk, je to pro mě jen číslo. Jsem otec dvou dětí, které mi při každém zápase drží pěsti. Pracuji jako dělník v elektrotechnice a ve svém volném čase rád sportuji.

Hraješ na pozici kickera a wide receivera, tedy na pozicích, které týmu přinášejí body. Přesto, co ti je bližší?

To se takto jednoznačně nedá říci. Oba posty mě velmi baví, ale pozice kickera možná trochu více.

V České republice není obvyklé, aby hráč byl specialistou kickerem, většinou tuto pozici hraje ten nejšikovnější z různých pozic, dovedeš si sám sebe představit výhradně jako kickera?

Pravděpodobně ano. V sezóně 2018 jsem čekal na operaci kolene a to způsobilo, že jsem toho jako wide receiver moc neodehrál, proto jsme se s trenérem domluvili, že budu jenom „kopat“ a myslím, že byla spokojenost na obou stranách.

Věřím, že mnoho takových tu již není, ale přesto, pokud někdo neví, co pozice kickera obnáší? Mohl bys to čtenářům našeho webu více přiblížit?

Kicker je jedním z nejdůležitějších členů special týmu. Od ostatních hráčů na hřišti se odlišuje tím, že kope do míče a stráví na rozdíl od svých spoluhráčů na hřišti jen pár sekund a nedostane se prakticky do žádného fyzického kontaktu.

Guru českých special týmů Tomáš Křížek tvrdí, že úspěšný kick je stroječek, který se skládá ze tří koleček: snapu, holdu a kicku. Je podle tebe tedy oprávněné, že lidé si pamatují jenom to, že jsi trefil/netrefil branku a nezkoumají, co všechno se předtím povedlo resp. nepovedlo?

Upřímně, pokud netrefím bránu, moc lidí se nebude zabývat kvalitou snapu a postavením míče. Avšak já to vidím trochu jinak. Když se něco nepovede, v klidu si to s ostatními spoluhráči řekneme, každý si svou chybu uvědomí a všichni dělají maximum, aby to příště proběhlo bez problémů.

V profesionálním fotbale se hovoří o tom, že pozice kickera je hodně o psychice. Cítíš to taky tak, nebo je v tom naše liga odlišná? Máš nějaký rituál před kopem nebo se spoléháš jen na to, co máš natrénováno?

Velmi se spoléhám na svého holdera. Ten mě vždy před kopem uklidňuje a ujistí mě, že vše proběhne v pořádku. Až na jeden neuznaný fieldgól tomu tak bylo. Snažím se kopat hlavně vždy s klidem. Při mém prvním zápase byla nervozita opravdu velká, ale pak to vše opadne a ty jdeš dělat svojí práci nejlépe jak umíš!

Na pozici kickera ti asi nikdo na záda nedýchá, ale co pozice wide receivera? Tam je teď velká tlačenice, když je na tréninku běžně přes 30 hráčů. Cítíš oproti loňské sezóně nějaký větší boj o to se na pozici dostat?

Ani ne, tohle já moc neřeším. Prostě do toho dávám vše a snažím se jakkoli přispět k týmovému úspěchu. Konkurence je velká, schopnosti a dovednosti jednotlivých kluků dosti vyrovnané, ale furt jde o týmový sport, takže pokud se budu dívat z lajny jak bodujem, vůbec mi to nebude vadit. A na dalším tréninku se budu snažit přesvědčit, že jsem to já, kdo patří na hřiště a chce zaskórovat.

„…ve fotbale to všichni chtějí dělat a dávají do toho kus života, tvrdě makají, jsou si rovni a pomáhají si.“

Všichni hráči mají kromě společných tréninků hodně odtrénováno i v posilovně, na ovále apod. Co kicker? Má taky něco takového, nebo musí mít, tak říkajíc, jen nakopáno? Studuješ třeba i nějaká videa?

Videa sleduji furt. Upřímně si myslím, že už jich není mnoho, které jsem neviděl. A když mám volný čas, jsem na hřišti a kopu do bálónu.

Michal Bock byl pro sezónu 2019 jmenován koordinátorem special týmů. Pokud to není tajemství, chystáte spolu nějaké „kulišárny“? Jak jsi na tom třeba s onside kickem, troufl by sis?

Troufneme si na všechno. Na kulišárny, jak ty říkáš, jsme zatím moc prostoru, ale oba máme spoustu nápadů a do sezóny je snad zrealizujeme. Pak už to tajemství určitě nebude.

Asi nebudu úplně vedle, když řeknu, že máš za sebou kariéru v kopané. Co je lepší a v čem?

Ten nejstěžejnější rozdíl mezi americkým fotbalem a kopanou je v tom, že ve fotbale to všichni chtějí dělat a dávají do toho kus života, tvrdě makají, jsou si rovni a pomáhají si. Totéž ale o kopané říci nemůžu. To, jak se někteří hráči chovali při mistrovství světa je jen špička ledovce. 

Máš nějaké osobní cíle, kterých bys chtěl ve fotbale dosáhnout? Znáš třeba délku nejdelšího českého fieldgólu Marka Hruboně? Je tato meta pro tebe výzvou? Co třeba národní tým?

57 yardů. Pro mě je ale vždy nejdůležitější trefit bránu, na délce nezáleží. Prioritou stále zůstává zisk bodů. Kdyby někdy byla příležitost za národní tým si zahrát, byl bych rád, ale tato meta pro mě není stěžejní. 

Jaká jsou tvá očekávání v sezóně 2019 společně s ostatními z mamutího stáda?

Ve zdraví se dostat do finále 2. ligy!

Máš něco na srdci, co by si chtěl sdělit fanouškům?

Začni hrát americký fotbal, nikdy není pozdě!

Rozhovor vedl Petr Stejskal