Po minulém rozhovoru s nováčkem roku uplynulé sezóny, Jardou Ulicou, vám nyní přinášíme interview s MVP (nejužitečnější hráč) útoku – Michalem Bockem. Ten si v uplynulé sezóně odbyl i premiéru v reprezentačním dresu České republiky a mimo jiné nám prozradil, jestli kolem něj kroužily týmy z nejvyšší soutěže a proč se rozhodl zůstat u Mamutů.


Ahoj Michale, jestli se nepletu, je to obhajoba z loňska?

Nene, loni mě zaslouženě trumfnul „ofenzivní mág“ a parťák Radim Dohnal.

Na začátek možná trochu představení, sice nejsi v týmu úplně nový, ale přece…

Jmenuji se Michal Bock, pocházím ze Šumperka a miluji vajíčka na cibulce se slaninou (směje se). Ještě před fotbalem jsem hrál deset let hokej. S fotbal jsem začal zhruba před 9 lety v Šumperku, kde jsem odehrál pět sezón. Ještě jako junior jsem si čuchnul k velkému fotbalu v Havířově. K Mamutům jsem se dostal díky studiu FTK v Olomouci.

Někde jsem zaslechl, že jsi jedním ze sexy symbolů týmu. Snad to nebude moc sexistické, ale má nějaká fanynka šanci?

Myslím, že v týmu jsou daleko hezčí kolíci, než jsem já. Fanynka by nejdříve musela projít zhodnocením hlavního „kritika“ Lubomíra Dohnala a pak mojí maminkou. Jestli projde, tak má zelenou. Ale za 27 let prošla jen jedna, tak přeji hodně štěstí.

Z mého pohledu jste se loni skvěle doplňovali s nováčkem na postu RB Jindrou. Je mezi vámi konkurence nebo si pomáháte?

Snažíme si pomáhat. Bez konkurence by to určitě nešlo, ale vše ve zdravé míře. Není nad to, když se zeptáš, kolik má touchdownů, on ti odpoví dva a vy jich máte už pět. Pak vidíte, jak se rve o každý yard na hřišti, aby vás dohnal. Pohled k nezaplacení.

V Hradci jsi zaskočil i na pozici LB (kvůli stopce L. Dohnala). Tíhne tvé srdce k obraně nebo máš raději yardy a body?

Na LB jsem začínal. Odehrál jsem na této pozici tři roky. Vždy si rád do obrany zaskočím i přesto, že body a yardy dávám moc rád. Kdo ten pocit nezažije, tak to nepochopí.

Z laického pohledu musí být RB hlavně rychlý. Co ale podle tebe odděluje pouze rychlé RB od těch skvělých?

Rychlost je bezesporu jeden z nejdůležitějších atributů, ale rozhodně nesmíš být tupé poleno, které nevyužívá svoji o-line. V tomhle fotbal miluji. Všichni musí udělat svoji práci na 100 %, jinak si ani neškrtnu. Rychlost, síla, reakce a čtení bloku. Prostě chytrý atlet.

Co passová hra? V NFL jsou pasy na RB hojně využívané, cítíš, že i zde je tvá síla stránka?

Pasu jsem nikdy nebál, naopak je rád vyhledávám. Cítím, že ano.

Zranění. Vynechal jsi pro zranění důležitý zápas v Ústí, dá se dělat něco, abys jim předešel? Přece jen ztráta takového hráče výrazně nabourá game plan útoku.

Pro to, abych se vyhnul zranění, dělám maximum. Myslím, že tohle člověk nemůže nikdy na 100 % ovlivnit. Určitě to nabourá psychiku hráčů. Ale nemůže se stávat, že to nabourá game plan útoku.

Tvých kvalit si všiml i trenér reprezentačního týmu a dostal si šanci v zápase na půdě Maďarska. Zahřeje taková věc?

Nepopsatelný pocit! I když se svým výkonem nejsem spokojený, tak ten zážitek už mi nikdo z hlavy nevymaže.

Když jsem začínal, tak mě učili hráči, kteří o fotbale věděli o něco menší prd, než já.

Kolem reprezentanta určitě krouží i týmy z Bitters ligy, dostal jsi nějaké nabídky? Pokud ano, co rozhodlo o tom, že jsi zůstal ve stádu?

Ano, pár nabídek jsem dostal. Ale proč jsem zůstal u Mamutů? Letos přišlo hodně nováčků, plus jsem byl zvolen trenérem special týmu. Takže bych chtěl „stádu“ pomoci, jak nejvíc budu moct. Hlavně se v Přerově blýská na lepší časy, co se týče zázemí. Naším novým domovským stánkem se stal Spartak a nemůžu se dočkat, až si tam zahraji!

A do budoucna? Úspěchy s Mamuty nebo zkusíš nějaký tým s vyspělejším fotbalovým programem či dokonce zahraničí?

Jak říká Forrest Gump:“Život je jako bonboniéra, nikdy nevíš, co ochutnáš.“ V zahraničí si zahraji leda tak na PlayStationu.

Potkal si se v národním týmu s nejlepšími českými hráči, trénoval pod zkušenými trenéry. Co podle tebe v tomto směru Mamutům chybí?

Coaching staff – šíleně důležitá věc. Když jsem začínal, tak mě učili hráči, kteří o fotbale věděli o něco menší prd, než já. Když teď začínají mladí kluci ve velkých týmech, tak jsou za 1 rok dál než já za 5 let.

Kromě svého postu jsi i special team koordinátorem. Kolik času taková věc zabere? Pro mnoho lidí nedůležitá část týmu, ale zasvěcení ví, že special týmy mohou vyhrát zápasy.

Všechno kolem fotbalu zabere hodně času. Není to jen tak, něco vymyslet na papíře a pak to přenést na hřiště. Za mě jsou speciální týmy velmi důležité a navíc mě baví. Kvalitní special tým může otočit dávno prohraný zápas.

Chtěl bys mít pro své týmy specialisty?

Určitě by to byla skvělá věc, ale momentálně je to nepředstavitelné.

Některé týmy se snaží udělat ze zápasu show podobnou té za velkou louží a udělat ze zápasu událost pro celou rodinu. Jak to vidí ty? Hraješ pro sebe nebo bys rád hrál před plným stadionem?

Tak trochu oboje. Pro diváky by měl být fotbal dobrou show a není nad to, když vás do end zóny žene vyprodaný stadion.

Máš na závěr něco na srdci?

Mám vás rád! Dycky Přerov!

Rozhovor vedl Petr Stejskal