Pro sezónu 2019 vám představujeme nového hlavního trenéra mamutího stáda Jiřího Lázničku. Ten působil jako hráč v brněnských Alligators a Sígrs, trénování si pak poprvé vyzkoušel u prvních jmenovaných. Abyste měli možnost se o něm dozvědět něco více, připravili jsme si pro vás krátký rozhovor.


Ahoj Jirko, krátce se nám představ…

Ahoj, pocházím od Brna, mám čtyři děti, manželku a psa. Je mi 38 let a u fotbalu se pohybuji a hraji jej zhruba 19 let. Začínal jsem na škole za Brno Alligators, kde jsem působil nejdéle a na chvíli si zde zkusil pozici coache offensive line. Po krátké pauze jsem začal hrát v Brno Sígrs, kde jsem byl od založení týmu až do roku 2016. A nyní jsem zde, v Přerově

Sám si zmínil, že jsi k Mamutům přišel z brněnských Sígrs. Ačkoliv to není do Brna daleko, jak ses dostal do Přerova?

Před čtyřmi lety jsem se přestěhoval kousek k Olomouci a přes kamaráda Petra Skácela jsem začal působit v Přerově jako trenér OL. Také musím dodat, že mi to dovolila i manželka (směje se).

Zasvěcení asi budou vědět, ale pro fanoušky, jaká je práce hlavního trenéra, když v týmu působí ještě trenéři útoku, obrany a special týmů?

Hlavní trenér je pozice, která je „střechou“ týmu. Zahrnuje vzájemnou komunikaci s pozičními trenéry, s kterými společně tvoříme formu týmu, hry, strategii. Zároveň na tomto postu považuji za důležité vnímat každého jednotlivce v týmu a mít k němu osobní přístup. Být oporou, ale udávat jasná pravidla. Prostě takový druhý otec.

Máš nějaké trenérské vzory či inspiraci?

Mojí inspirací jsou John Croft a Matthew Blake. Oba trenéry jsem zažil v Alligators a dali mně obrovskou školu jako hráči a i po osobní stránce. Jejich přístupem a formou vedení týmu se inspiruji a snažím se jím řídit.

Máš nějaké osobní cíl, kterého bys chtěl v pozici trenéra dosáhnout?

Chtěl bych z Mammoths udělat tým, který je jedním celkem, který funguje jako jedno tělo. No a vyhrát ligu, o tom žádná.

Mamuti veřejně prezentují, že nechtějí jít cestou nákupu zahraničních hráčů, co si o této cestě myslíš, má dlouhodobě šanci na úspěch?

Jsem toho názoru, že česká liga = čeští hráči. Ale dokud to nebude oficiálně nastavené ligou, budou se dále nakupovat importi. Přál bych si, aby Mammoths byl tým bez nakoupených importů, ale tahle cesta je bolestnější a tvrdší. Na druhou stranu mít v týmu amerického trenéra je podle mě dobrou cestou pro zdokonalení týmu.

„…potřebujeme sílu, vytrvalost, taktiku a pokoru.“

Sezóna je za rohem, jak jsi zatím spokojen s přípravou týmu?

Máme dost nováčků, ale velmi dobře se formují a pracují na sobě. To stejné vidím také u stávajících hráčů. V tuto chvíli tým funguje dobře a jsem spokojen, ale stále jsme na začátku.

Byly pro sezónu 2019 stanoveny nějaké cíle a je podle tebe reálné je naplnit?

Cíl je jasný – vyhrát ligu. Abychom toho dosáhli, potřebujeme sílu, vytrvalost, taktiku a pokoru. Tohle se zatím daří a dále na tom pracujeme.

 

Co si myslíš, že Mamutům chybí, aby mohli být prvoligovým týmem, ať už na pozicích hráčů, v organizaci, zázemí apod.?

Máme nové zázemí. Stadion Spartak je super, ale co tým potřebuje je více hráčů na klíčové pozici pro možnost střídání a univerzálnost hráčů na jiných postech. Pro první ligu potřebujeme, aby byli naši hráči více „vyhraní“ a hlavně si je udržet.

Nějaký vzkaz na závěr, komukoliv, cokoliv?

Děkuji týmu za důvěru. A hlavně hodně fanoušků na zápasech a elektrizující atmosféru. Protože tohle je fotbal.

Rozhovor vedl Petr Stejskal