Pokračujeme v představování nejlepších hráčů za loňský rok, jejichž ocenění proběhlo na velmi podařené akci ve Wake parku Náklo v srpnu 2018. Mamuta se jménem Lubomír Dohnal dozajista většina z našich čtenářů zná, ale přesto…


Lubane, už zase? Nechal si někdy tuto cenu někomu jinému? Po kolikáté si ji obdržel?

Ahoj, ano, už zase. Pokud si dobře pamatuji, tak zatím ji nikdo jiný nezískal, ale v týmu je spousta hráčů s velkým potenciálem, kteří ji jednoho dne získají místo mě. A kolikrát? To už ani nepočítám (směje se – pozn. redakce).

Je to pro tebe už rutina, nebo se za tím skrývá stále obrovské množství práce? Jak to cítíš?

Samozřejmě je zatím velká nálož tréninkových jednotek a dřina s tím spojená. Co mi pomáhá, je každoroční nábor nováčků. Ty je třeba naučit základy a tím pádem si je opakuji i já, to vám samo sebou pomůže a v zápasech poté děláte velkou část věcí automaticky.

Pozice MLB (mid-linebackera) je v podstatě takový „šéf“ obrany. Jsi nejvíce vidět při zastavování běhů, ale můžeš popsat nezasvěceným, co vše taková pozice šéfa obrany na hřišti obnáší?

Mým úkolem je jednak zastavování běhů, ale i passové hry. Musím reagovat na postavení soupeřova útoku a podle toho měnit postavení celé obrany.

Vrcholem defenzivního hráče při drivu je sackování quarterbacka. Máš to tak i ty?

Pro mě je nejdůležitější  složit hráče s balónem, a když je to navíc quarterback, tak už je to jenom taková třešnička na dortu. Sackování ale není jen tak, na videu to vždy vypadá velmi jednoduše, ale je za tím opravdu přesné načasování, které souvisí se zkušenostmi a dřinou na tréninku. A taky se toho nesmíte bát…

Jsi v týmu od jeho první sezóny. Co je pro tebe největší změnou za posledních šest let?

Bezpochyby změna hlavního trenéra, s tím spojená maximální účast na trénincích a celkově měnící se koncepce klubu. Je mi velmi sympatický názor našeho představenstva, že nechceme žádného zahraničního importa, ale případné finanční prostředky bychom investovali do zahraničního trenéra a vychovávali si vlastní hráče.

Když se podíváme do historie, tak Mamuti střídají sezóny s účastní v play-off a bez účasti v play-off naprosto pravidelně. Byla pro tebe minulá sezóna zklamáním?

V roce 2017 jsme vyhráli Bronze Bowl a postoupili do druhé ligy. Tam bylo naším cílem zachovat si pozitivní zápasovou bilanci. To, že jsme skončili těsně před branami finále tak byl v podstatě nadplán, ale i přesto ve mně zůstalo určité zklamání. Rozhodně jsme neodehráli špatnou sezónu, byly to další zkušenosti, z chyb jsme se snad poučili a do budoucna se jich vyvarujeme.

Z tvého subjektivního pohledu, jsou Mamuti spíše týmem, který táhne obrana nebo útok?

Aby tým uspěl jako celek, musí fungovat jak útok, tak i obrana. Někdy podržíme my útok, někdy zase oni nás. Ale jelikož jsem obránce, tak si dovolím tvrdit, že obrana vyhrává zápasy.

Jsme relativně pořád mladý tým, který sbírá zkušenosti.

Člověk si nemohl nevšimnout, že jsi shodil nějaké to kilo. Cítil si, že je to třeba?

Chtěl jsem na wide receivera (směje se), ale ani tak se mi to nepovedlo. 

Jsi oporou Mamutů, máš za sebou i start v reprezentaci. Nelákali tě před sezónou jiné týmy?

Pár týmů mě kontaktovalo, čehož si nesmírně vážím, ale zatím zůstávám v Přerově. Možná časem změním názor.

Je něco, co bys chtěl s Mamuty dokázat? A máš nějakou představu, jak dlouho ještě budeš chtít ničit hráče soupeřova útoku?

Momentálně vyhrát 2. ligu a postoupit do ligy nejvyšší. Jsme relativně pořád mladý tým, který sbírá zkušenosti. V týmu jsou stále vítání mladíci kolem čtyřicítky, takže pár let hraní mám ještě před sebou.

Bezpochyby si člověk, který má dát co mladším. Přemýšlíš v budoucnu o nějaké trenérské dráze?

Rád bych se bezpochyby věnoval trénování i po skončení mého hráčského působení v týmu.

Co říkáš na nové zázemí? Je to krok vpřed?

Změna areálu je pro nás obrovský posun. Máme možnost trénovat v areálu, kde budeme přímo hrát zápasy, prostorné šatny a hlavně pro fanoušky to oproti předchozímu hřišti luxus, jelikož je zde pro ně zastřešená tribuna s krásným výhledem na hřiště.

Jsi hráčem na něhož fanoušci určitě chodí, máš pro ně vzkaz?

Přijďte nás podpořit v následující sezóně, budeme vás potřebovat!

Rozhovor vedl Petr Stejskal