Sezóna 2023

Již na konci sezóny 2022 jsme věděli, že do sezóny 2023 nastoupíme bez jedné z největších dlouhodobých opor našeho útoku, a to bez runningbacka Michala Bocka, který se rozhodl věnovat více osobnímu životu a v kariéře amerického fotbalisty nepokračovat. Michal byl s naším klubem od roku 2016 a velice výrazně nám pomohl za cestou do nejvyšší ligy amerického fotbalu v České republice. Jeho výkony na hřišti i práce mimo hřiště nám budou určitě chybět a tuto mezeru bylo těžké vyplnit.

Naopak velice pozitivní informací bylo, že z našeho juniorského programu se do seniorské sezóny zapojilo zapojilo deset hráčů, kteří se za své výkony v nejvyšší české lize rozhodně nemusí stydět a někteří z nich se stali dokonce startery na svých pozicích.

Obrovské očekávání v hráčský přínos byla akvizice našeho historicky prvního importa Tyrona Clarka z USA. Tyrone se rozhodl přestěhovat z USA a začít život zde v České republice. Po několika jednáních s naším předsedou a hlavním trenérem došlo k podpisu smlouvy a Tyrone se zapojil do přípravy na sezónu 2023. Tato akvizice vzbudila velký zájem z řad médii české asociace amerického fotbalu a všimli si ji i hráči ostatních týmu a rozhodně z toho radost neměli, protože Tyrone je velmi dobře známý již z let minulých, kdy působil v týmu Brno Sígrs a podařilo se mu zlomit několik hráčských rekordů naší ligy. Tento mladý američan působí primárně na pozici linebackera, ale velmi dobře také působí na pozici runningbacka a returnera.

Toto očekávání bylo více než naplněné, jelikož Tyrone opět stanovil nové rekordy naší ligy, a dokonce byl vyhlášen nejlepším defenzivním hráčem (Defensive MVP) nejvyšší české ligy.

První zápas sezony 2023 jsme odehráli na domácím hřišti, kdy našimi soupeři byli hráči Bratislavy Monarchs. Na obou týmech bylo znát, že hrají své první utkání v tomto ročníku, a proto hráli prim obrany. Z výhry se nakonec radovali naši soupeři, kteří skórovali dva touchdowny a jeden fieldgoal. Z naší strany se nám podařilo skórovat pouze jeden touchdown ze special teamu, kdy po puntu míč tečoval hráč Bratislavy a volný míč v endzone zalehl nováček Petr Tomaník. Konečné skóre bylo 7:16.

Druhý zápas jsme odehráli opět na domácím hřišti. Jako bonus tohoto zápasu bylo, že se jednalo o televizní zápas, který se vysílal na stanici Premiere Sport 2. Soupeřem nám byl druhý slovenský tým, a to Nitra Knights. Jestliže se dá říct, že v prvním zápase hráli prim obrany, tak ve druhém zápase tomu bylo přesně naopak a svoji sílu ukázali útoky obou týmů a součet skórovaných bodů obou týmů byl 73. Tentokrát se z vítězství radoval tým Přerov Mammoths, když jsme z celkového počtu 73 bodů skórovali 39.  I když protihráči skórovali 34 bodů, tak si velkou pochvalu zaslouží i obrana, jelikož několikrát dokázala sebrat míč soupeři a vytvořila tím skvělou pozici pro náš útok, který tyto situace dokázal využít a skórovat. V tomto zápase bylo hodně vidět duo Michal Stoklásek a Matěj Kubeš, kdy Matěj zachytil tři touchdownové přihrávky od Michala. Diváci v hledišti, ale i diváci doma u televizních obrazovek mohli vidět zajímavé utkání, které bylo napínavé až do poslední chvíle. Kaňkou na tomto vyhraném zápase bylo zranění našeho obra v ofenzivní lajně Franty Kubíka, který zápase nedohrál kvůli zranění kolene.

Los pro nás stanovil, že i třetí utkání jsme odehráli na domácím hřišti, a to proti soupeřům ze Znojma. Znojmo před touto sezónou působilo v nejvyšší rakouské soutěži, který je svou úrovní značně v popředí oproti naší nejvyšší české lize. V tomto zápase na nás čekal tedy velice vyspělí a kvalitní tým. Díky videorozborům našeho hlavního trenéra Radima Dohnala jsme byli velice dobře připraveni na hru ofenzívy soupeře a povolili jsme mu skórovat jen jeden touchdown a navíc to bylo po chybě ve special teamu, kdy jsme soupeři darovali velice dobrou pozici na hřišti. Našemu útoku se povedlo skórovat celkem 3 tochdowny, ale potvrzení prvního touchdownu kopem se nezdařilo a následně jsme se pokoušeli u dvou následných touchdownů o potvrzení za dva body a ani jedno se nezdařilo. Skóre proto bylo 18:7 pro Přerov Mammoths.

Na čtvrtý zápas jsme vyjížděli na půdy Vysočiny Gladiators. S Vysočinou nás pojí dlouhá historie, kdy jsme společně putovali od nejnižších lig až do té nejvyšší české ligy. Vysočina posílené o hráče z jiných týmů české republiky a zahraničních trenérů se vypracovala až na vrchol kdy v roce 2021 vyhrála Czech bowl a v roce 2022 Czech bowl těsně prohrála s týmem Prague Lions. Utkání se odehrávalo na krásném hlavním stadionu v Jihlavě a všichni očekávali v jednoznačný průběh utkání pro Vysočinu Gladiators. Nicméně náš tým především v prvním poločase držel zkušený tým Vysočiny Gladiators na uzdě, a dokonce jsme se v první čtvrtině dostali do vedení 0:7. Našemu útoku se dařilo hýbat s míčem, ale ve druhé čtvrtině skórovali jen protihráči a bohužel jsme obdrželi dva touchdowny. Po poločase bylo skóre 14:7 pro domácí vysočinu Gladiators. Ve druhém poločase byl podobný obrázek hry jako ve druhé čtvrtině. Našemu útoku se sice dařilo hýbat s míčem, ale nedokázali jsme v koncové fázi na soupeřově polovině prolomit obranu Vysočiny Gladiators a skórovat tížené body. Naopak vysočina ve druhém poločase skórovala ještě dva touchdowny a tým vedený historicky nejlepším hráčem české republiky Janem Dundáčkem vyhrál 28:7. Rozhodně se, ale za tento výkon Přerov Mammoths nemusel stydět a Městský stadion v Jihlavě opouštěl se vztyčenou hlavou.

V pátém zápase na stadion Spartak zavítal největší favorit naší skupiny, a to tým Ostravy Steelers. Tomuto týmu velmi vyšla akvizice trenérské posily z Ameriky a jejich obrana v úvodních duelech neinkasovala ani bod. Zápas nabídnul bohužel jednoznačný průběh a Ostrava Steelers nás přehrála jednoznačně ve všech herních činnostech a jednoznačným výsledkem 6:47 rozdrtila náš tým na domácím hřišti. V tomto zápase se nám také nevyhnula vážná zranění, kdy si zranění kolene přivodil náš starting runningback Jakub Smolík a bohužel sezóna pro něj skončila předčasně. Tento nováček, který ve své první sezóně měl nelehký úkol nahradit Michala Bocka si doposud vedl velmi zdatně a ve zbytku sezóny nám výrazně chyběl.

Následné utkání jsme zajížděli na půdu dobře rozjetých soupeřů, a to Nitry Knights, kteří se po úvodních dvou prohrách s Ostravou Steelers a Přerov Mammoths rozehráli ke skvělým výkonům a tento trend potvrdili i na domácí půdě v odvetném utkání proti Přerovu. Nitra přivedla nového amerického coache, který přebudoval obranu a nám se nepodařilo rozjet takové bodové hody jako v tomu bylo v našem první střetnutí. Naopak útok Nitry vedený skvělým quaterbackem Borisem Bútorou předváděl v každém svém utkání základní části bodovovou smršť a to se povrdilo i proti našemu celku a nitra zvítězila 40:14.

Po dvou těžkých prohrách jsme měli bye week a nezbývalo nám, než nepovedené zápas hodit za hlavu, detailně rozebrat video a poučit se z chyb.

V sedmém zápase na naši půdu přijel tým Ústí nad Labem Blades, kteří ve druhé skupině se Znojmem a Brnem bojovali o druhou postupovou příčku do playoff. V tomto zápase jsme v očích mnohých fanoušků měli být favorité, ale toto očekávání jsme tolik nenaplňovali. Možná v tom hrály roli i dva předchozí nepovedené zápasy a my předváděli velice nervózní výkon. Po poločase jsme s blades prohrávali 3:7, když jsme se prosadili pouze kopem za 3 body a Blades skórovali touchdown po tom, co obránce Blades zachytil nevydařenou přihrávku našeho quaterbacka. O poločasové pauze jsme se povzbudili jako tým, trenér připravil nový recept na soupeřovu obranu a ve druhém poločase se nám podařil skórovat touchdown, kdy se 19y během dostal do endzone Tyrone Clark. K tomu jsme přidali ještě jeden touchdown, kdy po chybě soupeřova special teamu zalehl míč v endzone nestárnoucí Lubomír Dohnal. Utkání skončilo 16:7 a my se dostali na bilanci 3 výhy a 4 prohry. Bohužel radost z výhry nám zkazila další rána v podobě zranění, kdy se zlomeninou nohy nedohrál Tomáš Stejskal, který startoval na pozici cornerbacka.

Následný týden jsme cestovali na stadion Brna Alligators, kde jsme nutně potřebovali vyhrát, abychom si udrželi šanci na play-off. Tým Brno Alligators stejně jako my přišlo o svou velkou oporu na pozici runningbacka, protože David Killian se rozhodl v sezóně 2023 přestoupit do týmu Prague Lions. Dá se říct, že tento zápase byl v režii našeho týmu. Náš útok skóroval 4 touchdowny a naše obrana povolila soupeři jen jeden fieldgoal a těsně před koncem utkání jeden touchdown, a tak jsme se mohli radovat z výhry 10:27.

V devátém kole základní části nás čekala bitva o všechno, kterou jsme odehráli na půdě Bratislavy Monarchs. Případná prohra by nám definitivně zhatila vidinu na play-off. Jestli jsme říkali, že se nám nevyhýbali drobnější nebo vážnější zranění, tak to se stalo před tímto zápasem otřáslo celým teamem. Dozvěděli jsme se, že na zápas do Bratislavy s námi již nevyrazí náš mladý velmi nadějný talent Dominik Zoubek, který zemřel při tragické nehodě. Asi není nutné popisovat pocity, které v našem týmu zavládly. V Bratislavě jsme zápas nevzdávali. Bratislavská obrana byla stejně jako v prvním zápase této sezóny velmi pevná a dovolila nám skórovat pouze jeden touchdown. Naproti tomu Bratislava přivedla v polovině sezón quaterbacka z Ameriky, který hru bratislavského útoky pozvedla skórovali celkem tři touchdowny a jeden fieldgoal. Celkové skóre zápasu bylo tedy 23:8 pro domácí Bratislavu.

Touto prohrou se nám zavřely naděje na play-off a my vyráželi ke svému poslednímu zápasu na půdu i doposud neporažené Ostravy Steelers. Před zápasem proběhlo detailné rozebrání videa z prvního zápasu od našeho hlavního trenéra a pečlivá příprava na zápas. Byl to diametrálně rozdílný zápas od našeho prvního střetnutí a my byli vyrovnaným soupeřem pro Ostravu. Naší obraně se dařilo zastavovat soupeřovy útočné snažení a našemu útoku se dařilo hýbat s míčem. Ale bylo to podobné jako při zápase s Vysočinou Gladiators, protože jsme nedokázali dotáhnout naše útočné snažení do endzone. Podařilo se to jen jednou, kdy skóroval touchdown Petr Tomaník 19y během. Naproti tomu se Ostrava Steelers prosadila třikrát touchdownovým passem od skvělého amerického quaterbacka Bradleyho Jonese, který podával standardně kvalitní výkon po celou sezónu. Sezónu jsme tedy zakončili prohrou 21:7.

Sezónu 2023 jsme tedy zakončili s celkovou bilancí 4-6 a nezbývá nám než tvrdě pracovat v přípravě na sezónu 2024, abychom tento poměrně nepříznivý výsledek otočili a v roce 2024 měli kladnou bilanci s tím, že postoupíme do play-off.

Mockrát děkujeme všem našim sponzorům, bez kterých by bylo velice náročné udržet nejvyšší soutěž v české republice z hlediska finanční náročnosti. Dále chceme poděkovat za podporu našim skvělým fanouškům, kteří nás ženou kupředu za vítězstvím a nepřestávají nám fandit, i když třeba v zápase taháme za kratší konec.