Týden před začátkem nové sezóny, kdy se utkáme s pražskými Mustangs, je načase pochlubit se s posilou našeho útoku na pozici wide receivera. Do týmu přichází odchovanec pardubických Stallions a naše historicky první posila z 1. ligy – David Holub.


Ahoj Davide a vítej u Mamutů! Na úvod nám něco řekni o sobě, jak dlouho hraješ americký fotbal a co si dělal předtím.

Ahoj, fotbalu se věnuji 4 roky. Před fotbalem jsem zkusil hodně sportů, ale nejdéle jsem vydržel u ledního hokeje, který jsem hrál dlouhých sedmnáct let. K fotbalu mě přivedl můj kamarád Ondra. Dříve jsem ho jen sledoval v televizi, ale díky Ondrovi jsem šel zkusit nábor ke Stallionům.

Město perníku je od Přerova několik zastávek vlakem, když pojedeme rychlíkem. Jak se takový hráč dostane do Přerova?

Hlavním důvodem bylo to, že jsem se přestěhoval do Olomouce. Přítelkyně zde nastoupila na univerzitu a já do nové práce.

Olomouc je určitě jedno z těch nejhezčích měst naší vlasti, má i výhodu dobrého spojení do Ostravy nebo Brna. Nepřemýšlel jsi o některém z „prvoligových“ týmů? A proč padla volba právě na Přerov?

Určitě jsem přemýšlel nad tím zůstat v Paddock lize a porvat se o místo v sestavě v některém ze zmiňovaných týmů. Přerov ale byla jasná volba, jednak kvůli dojíždění, ale také mě lákala představa znovu vyhrát Silverbowl, což se mi už jednou s Pardubicemi podařilo.

Máš za sebou už pár měsíců přípravy s týmem, tvé první dojmy?

Tým je tady super a zázemí taky. Těším se na zápasy na Spartaku, na našem novém domovském stadionu. Hlavně jsou tady ale skvělí lidé, kteří mě mezi sebe přijali a jsem za to moc rád.

Přicházíš jen jako hráč, nebo máš ambice pomoci týmu i odbornou radou?

Fotbal hraji čtyři roky, což není zase tak dlouhá doba, ale už při první komunikaci s coachem Radimem jsme se dohodli, že bych mu s útokem mohl pomoci.

Zažil si spolupráci i s americkými QB. Dá se popsat rozdíl mezi nimi a našimi rozehrávači?

Během těch čtyř let jsem měl možnost hrát pod fakt skvělými hráči, jako je např. Reggie (Reginald Langford; v sezóně 2017 působil u Pardubic – pozn. redakce), který se po roční pauze vrací zpět do 1. ligy. Jsou to hráči, kteří se věnuji fotbalu od narození a tím sportem žijí celý život. Mají hodně zkušeností, které místním hráčům předávají a tím pomáhají zlepšovat úroveň fotbalu v České republice. Osobně jsem měl dokonce štěstí hrát rok i pod americkým wide receiverem Lindseym, což pro mě samotného byla velká zkušenost a jsem za ni rád.

Fanda Košťál (trenér Stallions) patří mezi mladé a určitě perspektivní trenéry. Jak se ti pracuje s Radimem Dohnalem na pozici OC, dalším mladým koučem?

Radim je člověk, který věnuje fotbalu hodně času. Záleží mu na tom, aby útok fungoval a věřím, že fungovat bude. Dělá pro to rozhodně maximum. A určitě i letošní přípravné zápasy se Znojmo Knights a Ostrava Steelers naznačily, jak na tom jsme a na čem bychom měli ještě zapracovat.

Cítíš na tréninku rozdíl v tom, že jsi hráč s prvoligovými zkušenostmi mezi hráči druhé ligy a nováčky?

Rozhodně si nemyslím, že mám jistou pozici startera. V týmu jsou dost kvalitní hráči a na tréninku musím předvádět vždy maximum, ale to mě baví, výzvy mám rád.

Co Mamutům chybí je trofej pro vítěze Silverbowlu, ale ta brzo přijde také.

Jak by ses charakterizoval? Zdobí tě rychlost, šikovné ruce, fotbalové myšlení?

Nerad se chválím, protože si myslím, že mám dost mezer, na kterých je třeba neustále pracovat. Ale vždy se snažím přemýšlet u toho, co dělám, a ono to vždy nějak dopadne (směje se – pozn. redakce).

Z Pardubic je to kousek do Prahy. Pokukoval jsi někdy po jednom z velkých pražských klubů a měl třeba ambice zahrát si za PBP rakouskou ligu?

Každý WR u nás by si rád AFL zahrál. Je to jedna z nejlepších lig v Evropě. Osobně si myslím, že na ni ale ještě nemám. Bylo by super se kvalifikovat do některého zápasu za národní tým, k čemuž jsem neměl letos daleko.

Určitě by si našel nějaký vzor v NFL, ale máš třeba někoho takového v českém rybníčku?

O tom nemusím dlouho přemýšlet, je to Honza Dundáček (sedminásobný hráč roku – pozn. redakce). Ten chlap je prostě borec.

Co obsahuje individuální příprava WR, který chce být dobrým, a že si dobrým ukazuje i to, že si tě všimli trenéři reprezentace?

Chce to makat celoročně, nejen přes sezónu, která zase tak dlouho netrvá. Nedělám nic speciálního, se spoluhráči chodíme do fitka a ve volném čase běhám.

Je pro tebe problém skloubit individuální přípravu, týmovou přípravu a zápasy s osobním a pracovním životem?

Občas je to složité, to má každý hráč podle mě hodně podobné. Ale snažím si to přizpůsobit tak, abych na nic nezapomněl a nic nezanedbal. Zatím ještě nemám děti, takže se to dá.

Napadá tě něco, co třeba měli Stallions, ale Mamutům chybí?

Nic mě nenapadá, každý tým je jiný a oba týmy mají kvalitu. Co mamutům ale chybí je trofej pro vítěze Silverbowlu, ale ta brzo přijde také. Věřím tomu a osobně pro to udělám maximum.

Rozhovor vedl Petr Stejskal