Letošní druholigová sezóna nabídla i zajímavé hráčské příběhy. Klub veřejně prezentuje, že nechce nakupovat zahraniční hráče, ale jeho cílem je zlepšování vlastních hráčů. Další možností je pak přestup hráčů z jiných českých klubů, které nijak neoslovujeme, ale rádi je u náš uvítáme. Před letošní sezónou se odehrálo jedno hostování hráče z první ligy, ale daleko zajímavější je příběh Michala, který hostoval z klubu čtvrté ligy (Zlín Golems hráli ročník 2017 ve 4. Lize) a letošní sezónu s ostatními mamuty klepal na brány Silver Bowlu.

Ahoj Michale, krátce se nám představ:

Ahoj, jmenuji se Michal Gregor, je mi 24 let a jsem čerstvým absolventem Univerzity Tomáše Bati. Momentálně se začleňuji do pracovního procesu a začínám přípravu na další sezónu.

Teď po sportovní stránce. Jakou pozici hraješ a jak bys lidem, kteří se ne úplně vyznají, tuto pozici popsal?

Než jsem přišel do Přerova, tak jsem ve Zlín Golems hrál na pozici centra. Ten má za úkol snapnout (rozehrát) míč na svého quarterbacka a následně jej buď bránit, pokud je passová akce nebo dělat bloky dále v poli. V Přerově nastupuji na pozici guarda, kde je úloha téměř totožná, až na to rozehrání míče.

Na obrázku může být: jeden člověk nebo víc lidí, sportující lidé a venku

 

Do klubu jsi přišel poměrně krátce před zahájením sezóny, jak ke Tvému hostování došlo?

Ve Zlíně jsem absolvoval celou přípravu s týmem a zbýval asi necelý měsíc do sezóny, pak ale došlo ke změně. Řekněme, že uvnitř Golems došlo k několika neshodám a na trénincích nepanovala zrovna ideální atmosféra. Já jsem chtěl vždy hrát americký fotbal, bavit se ním a neřešit nepodstatné věci okolo. A jelikož jsem byl s Dušanem Fraisem a Jakubem Kuchařem na campu v Praze, hned jsem jim napsal, jestli by se jim nehodil někdo do O-line. Poté mě zkontaktovali trenéři, došel jsem na zkoušku na trénink a bylo to.

Měl jsi nějaké představy, na jaké pozici bys chtěl hrát a jaké byly Tvé ambice po přestupu?

Nabízel jsem se klukům jako backup (náhradní) centr, jelikož na této pozici jsem startoval ve Zlíně. A jako backup proto, protože jsem si nemyslel, že bych měl šanci před začátkem sezóny stát se starterem. Pozice centra mi byla ale rychle rozmluvena, protože by to byl velký zásah do složení O-line, takže jsem zkoušel levého a pravého guarda a na pár zápasech jsem hrál i na pozici pravého tackla. Přicházel jsem s pokorou, a tak bych v té době byl rád alespoň za pár drivů v zápasech.

Se spoluhráči v offensive line jsi se asi rychle sžil, protože do sezóny jsi vstoupil jako starter na pozici pravého guarda. Bylo to pro Tebe překvapení a co podle Tebe přispělo k tomu, že jsi dostal důvěru pozičního kouče?

Tohle je asi otázka pro coache. Faktem ale zůstává to, že kluci z O-line jsou jak svkělý hráči, tak lidé. Myslím, že jsem si s nimi hned porozuměl a na trénincích jsem se snažil ukázat to nejlepší. Taky mi hodně pomohl Jirka Láznička (trenér O-line), který eliminoval některé moje nedostatky. Když jsem se pak dozvěděl, že první zápas proti Vysočině začnu jako starter, byl jsem překvapený a šťastný.

Co bylo pro Tebe největší změnou? Liší se hodně tréninky a nároky na hráče na úrovní druhé ligy?

Změny byly opravdu velké. Hlavně tréninky probíhaly diametrálně jinak, než tomu bylo ve Zlíně. Po rozcvičce ihned do tvrdého kontaktu a vše na sto procent. Tohle ve Zlíně nebylo a myslím si, že několika klukům to tam pak chybělo, protože nebyli zvyklí dostávat rány. Žádné zbytečné diskutování s koučem a ani dotazy, proč trénujeme tohle a ne tamto. Dostal jsem cenou lekci o tom, jak by měl vypadat pravý trénink amerického fotbalu. O tom, že tréninky v Přerově jsou opravdu hodně kontaktní svědčí i to, že jsem z nich byl vždy více „rozbitý“, než ze zápasů s Vysočinou nebo Hippos. Aneb jak se říká: „Těžko na cvičišti, lehko na bojišti.“

Dokázal bys v současné chvíli popsat své slabiny, a naopak silné stránky v konfrontaci se soupeři ve druhé lize?

O svých slabinách vím v podstatě od prvního přípravného zápasu v Přerově. Jsou to bloky při runnové hře, kterou jsme ve Zlíně hráli trochu jinak a neměl nás to kdo pořádně naučit, a to mi teď strašně chybí. Ale postupně se to na trénincích snažíme zlepšit a věřím, že to postupem času vypiluji. Hlavně musím zrychlit práci s nohou a lépe reagovat na změnu pohybu linebackera. Naopak si myslím, že mojí silnější stránkou je passové blokování Nemůžu říci, že bych měl větší problém i proti týmům z druhé ligy.

Musel jsi na svých blokovacích návycích něco měnit?

Navážu na předchozí odpověď a opět musím zmínit runnové bloky. Tam jsem musel změnit úplně vše, nebo lépe řečeno, vše se naučit. Lidé mají možná zafixované, že ofenzivní lineman je tlouštík, přes kterého nemá nikdo přejit, ale dle mého názoru to tak není. I ofenzivní lineman musí být svým způsobem atlet, který má rychlé starty, rychlé nohy, výbornou práci rukou, a hlavně musí přemýšlet (i proto jsou ofenzivní lajnaři nejchytřejší kluci z celého týmu)!

Znal jsi ambice Mamutů před sezónou a jak se Ti sezóna líbila?

Když jsem přišel do Přerova, tak jsem věděl jenom to, že vyhráli Bronze Bowl a chtěli by důstojně odehrát druhou ligu, jelikož v ní byli nováčci. S odstupem času po posledním zápase v Ústí n. L. proti Blades jsem nakonec se sezónou velice spokojen. Myslím si, že nejenom já, ale i celý tým udělal obrovský progress a další sezónu ve druhé lize ovládneme. Žádná jiná možnost není! 

Cítíš znatelný rozdíl mezi tím, co jsi znal a tím, jak funguje tým, který hraje na čele druhé ligy?

Částečně jsem na to odpovídal v některých předchozích otázkách. Zlín Golems, ze kterých jsem hostoval, existuje zatím tři roky. Všechno si tam teprve sedá a hledá se určitý směr, kterým by se měl tým vydat. Rozhodně nechci, aby to vypadalo tak, že ve Zlíně fotbalu nerozumí, tomu tak vůbec není. Já osobně v tom celku vidím velký potenciál a věřím, že v budoucnu by mohli klidně hrát stabilně druhou ligu, je to jen na nich. Krom toho, ve Zlíně je opravdu skvělé zázemí, krásný stadion a úžasní fanoušci.

Co příští sezóna, budeš se vracet domů, zůstaneš v Přerově nebo máš třeba ambice zkusit první ligu?

Původně jsem se chtěl po hostování vrátit do Zlína, ale byl by to pro mě krok zpět. S vedením Přerova jsme si sedli, probrali to a shodli jsem se, že se hostování promění v přestup. Jsem za to moc rád a první ligu bych si chtěl někdy zahrát s Přerovem. Věřím, že tento tým na to má!

Je něco, co bys chtěl vzkázat fanouškům či lidem, kteří by chtěli tento sport okusit?

Fanouškům musím poděkovat za jejich podporu na domácích zápasech. Jsou skvělí a jejich podpora na hřišti jde opravdu cítit. Moc děkujeme a snad jich bude chodit více a více. A co bych vzkázal lidem, co to chtějí zkusit? Pojďte do toho! Nejenom, že vyzkoušíte nejtýmovější sport na planetě, ale taky získáte přátele na celý život.

Rozhovor vedl Petr Stejskal