V sobotním zápase přerovští Mamuti podlehli Vysočině Gladiators poměrem 28:6. O vítězství rozhodli ale Gladiators až ve druhém poločase.

Gladiators se dokázali v útoku posouvat především díky běhové hře. K running backovi Janu Dunovskému se přidal americký quarterback Clark Hazlett, pro kterého to byl první zápas v dresu Gladiators. Hazlett dokázal hned v prvním útoku doběhnout s míčem až do endzóny a otevřel skóre zápasu na 6:0.

Ve druhé čtvrtině však skórovali také Mammoths. Quarterback Michal Stoklásek napodobil svého soupeře a doběhl si sám až do endzóny pro vyrovnání skóre.

Mamuti mohli před koncem prvního poločasu dokonce odskočit do vedení. Gladiators necelé dvě minuty před koncem poločasu odevzdali míč útoku domácích hluboko na vlastní polovině.

Stoklásek ale krátkou přihrávkou našel pouze Martina Kulhu z Vysočiny a velkou chybu dokázali následně Gladiators potrestat. Zpět do vedení poslal hosty Jan Beran, který v endzóně zachytil pass Hazletta.

Klíčový moment zápasu přišel ve 3. čtvrtině, kdy Stoklásek našel dlouhým passem Filipa Novotného pro vyrovnávající touchdown.

Hlavní trenér Gladiators Ondřej Paulus si vyžádal přezkoumání akce na videu z důvodu nedovoleného blokování jednoho z hráčů Mammoths. Hlavní rozhodčí Václav Kriesman po zhlédnutí videa potvrdil žádost Pauluse a touchdown zrušil.

Filip Novotný oslavující touchdown, který byl později rozhodčími odvolán.

Útok domácích už po zbytek zápasu nenašel recept na překonání obrany Gladiators a naopak ještě několikrát věnoval míč nebo dobrou pozici na hřišti soupeři.

Gladiators se postupně rozehráli do očekávané formy a díky touchdownům Hazletta a Dunovského si došli k jisté výhře 28:6.

Obránce Jiří Kolečář se po zápase vyjádřil následovně: „Musíme vypilovat individuální chyby v útoku i obraně. Navíc nám teď v obraně vypadli dva linebackeři, tak uvidíme, jak se s tím popereme.“ Kolečář si sám v zápase připsal sack quarterbacka z Vysočiny.

„První půlku jsme předvedli velice sympatický výkon. Útok se dokázal posouvat s míčem a obrana dokázala zastavovat útok vedený americkým importem. Zlomovým momentem byl určitě neuznaný touchdown po našem faulu. Skóre mohlo být 14:14 a hrálo by se úplně jinak. Od té doby se vracelo do hry velice těžko. V útoku jsme začali kupit nesmyslné chyby.“ hodnotí zápas ofenzivní koordinátor Radim Dohnal.

Rozhodčí posuzující zákrok, kvůli kterému nebyl uznán touchdown Mammoths.

Mamutům se navíc v zápase zranili i klíčoví hráči obrany. Mezi nimi i Lubomír Dohnal a Lukáš Gromus. „V obraně tak jako minulý rok při prvním zápase se Steelers došlo ke zranění tří klíčových hráčů. Nicméně i s náhradníky podala obrana stále kvalitní výkon, i když tomu skóre nenasvědčuje,“ dodává Dohnal.

Příští zápas čeká Mamuty 25.7. v Praze, kde jejími soupeři budou Prague Lions. Ti v prvním kolem porazili ostravské Steelers 14:45. Nečeká je tak nic jednoduchého.

Kompletní fotogalerie ze zápasu.

Záznam utkání na webu ČT sport.

Zdroj: ČT sport
Autor fotografií: Petr Tvaróg