Přerov Mammoths

Tým amerického fotbalu z hanáckého Přerova

Základní údaje:

Přerov Mammoths, z.s.
Fügnerova 2413/5
750 02 Přerov
IČ: 01207687

Přerov Mammoths

Přerov Mammoths je amatérský klub amerického fotbalu, který jako jediný zastupuje tento sport na Střední Moravě. Byl založen v roce 2012, kdy od tohoto roku je klub členem ČAAF. 

Stadion

Stadion Spartak
Sokolská 734/28
750 02 Přerov

Kapacita: 1 000 míst k sezení

Historie klubu

I když se vznik klubu datuje oficiálně do roku 2012, jeho první počátky byly již v roce 2011, kdy se parta mladých nadšenců začala scházet v Olomouci a začala si říkat Olomouc Predators.

O existenci tohoto začínajícího týmu se brzy dozvěděl bývalý hráč amerického fotbalu David Novotný, který měl za sebou úspěšnou kariéru v nejlepších českých klubech Prague Lions a Prague Black Hawks. Jelikož byl nucen svoji kariéru hráče, předčasně ukončit kvůli zranění, rozhodl se dát na trenérskou dráhu. David Novotný se tak ujal otěží v olomouckém týmu, a jakožto rodilý „Přerovák“ do týmu dovedl hned několik nadějných hráčů z Přerova. Po nějaké době však do Olomouce začalo dojíždět víc a víc hráčů z Přerova, a proto se klub přesunul do Přerova. Zde byl změněn název klubu na Přerov Mammoths, a to na počest gigantickým tvorům, kteří jsou od prvopočátku lidstva spjati s přerovskou kulturou.

První tréninky a zápas

Tréninky se nejprve konaly jen na malém travnatém plácku u městského parku Michalov. Vzhledem k tomu, že počet hráčů rychle rostl a s tím i ambice, dohodli se Mamuti na pronájmu areálu Viktorie Přerov. Dne 14. 10. 2012 zde proběhl první modelový zápas s konkurenčním mužstvem Vysočina Gladiators. Klub Přerov Mammoths se pak v roce 2013 stal právoplatným členem ČAAF a zúčastnil se své první sezóny v celorepublikové lize „sedmičkového“ amerického fotbalu. Přerovský klub byl mnohými experty postaven do role jasného outsidera celé soutěže a nedávalo se mu příliš šancí na úspěch.

Historický první zápas se uskutečnil v Přerově dne 21. 04. 2013, kde tým domácích hostil Brno Pitbulls. Tento zápas nakonec Mamuti vyhráli 58:6 a ukázali všem, že předsezonní prognózy se mýlily. Tým Přerov Mammoths se po základní části umístil na 8. místě a postoupil tak do čtvrtfinále play-off. Zde po dobrém výkonu nakonec Mamuti podlehli pozdějšímu mistrovi ligy Pilsen Patriots. Jedno prvenství si však Přerov Mammoths z této sezóny přece jenom odnesl, a to když zápas proti Znojmo Knights, přišlo do areálu Viktorie Přerov, shlédnout celkem 658 diváků, což byl nový rekord ligy.

Sezóna 2014

V následující sezóně Mamuti bojovali v lize ČLAF C (3. nejvyšší liga). Ve skupině východ skončili na 4. místě, kdy pouze o skóre nepostoupili do play-off. Bilance tří výher a tří proher byla solidním výsledkem a navnadila všechny v týmu na další sezónu.

Předchozí sezóny

2019 – 2. Liga – 1. místo – Více než tisíc fanoušků vidělo jízdu Mamutů za Silver Bowlem.
2018 – 2. Liga – 3. místo – Mamutům finále uteklo. V nováčkovské sezóně končí třetí.

2017 – 3. Liga – 1. místo – Gladiátoři selhali v nepravý čas. Bronze Bowl získali Mamuti.
2016 – 3. Liga (skupina Východ) – 3. místo
2015 – Divize IV (skupina Východ) – 1. místo, účast v semifinále
2014 – ČLAF C (skupina Východ) – 4. místo
2013 – ČLAF B (skupina Východ) – 3. místo